1) NAJLAŽJE JE Z LAHKIM VINOM
Jedi najlažje združimo z lahkimi, suhimi belimi in suhimi rdečimi vini, ker tako naše izbrano vino nima tako močnega značaja, da bi preseglo značilnosti jedi.
Jedi najlažje združimo z lahkimi, suhimi belimi in suhimi rdečimi vini, ker tako naše izbrano vino nima tako močnega značaja, da bi preseglo značilnosti jedi.
Če jed pripravimo le z najmanjšimi posegi (kuhanje na pari, kuhanje nad paro, kuhanje), se bo ta jed dobro uskladila z lažjimi vini. Pri peki na žaru, praženju ali cvrtju se z jedjo dobro združijo tudi precej robustnejša vina, saj se hrana med pripravo obogati z dodatnimi okusi. Pri cvrtju na olju so prava izbira lažja vina z dobro kislino, saj se med cvrtjem vsebnost maščobe v hrani poveča
Hladno postrežene jedi in hladne plošče zahtevajo lažja vina, ki jih je prav tako mogoče ohladiti. Izberete lahko belo vino, roze ali pa lahko, sadno rdeče vino.
Intenzivnejši ko je okus hrane, tem intenzivnejše naj bo vino, s katerim združimo jed. Vino zmeraj iščemo za najintenzivnejši okus!
Za kisle okuse, kot so limona, kis ali recimo paradižnik, morajo biti kisline vina v ravnovesju s kislinami v hrani, zato izberite vino z intenzivnimi kislinami!
Če jemo sladico, bi moralo biti vino bolj sladko od sladice, saj se ob sladkem okusu vino zdi bolj suho. Izjema so okusi temne čokolade, ki jim ustrezajo tudi taninasta rdeča vina polnega okusa.
Če ob nevtralni jedi ponudimo sadno ali kakšno sladko omako, se mora sadnost vina uskladiti z okusi teh omak.
Za dimljene okuse so najprimernejša vina s karakterjem, ki se ujemajo z intenzivnostjo dimljenja. Tudi malo preostalega sladkorja lahko dobro sodeluje s to hrano.
Robustna, polna rdeča vina se odlično podajo k bogatim in težkim jedem. To je lahko težja divjačina ali pečena govedina.
Gosta, sladka vina z močnimi kislinami lahko dobro kombiniramo z mastno hrano. Klasičen primer tega je tokaj aszú v kombinaciji z ocvrtimi gosjimi ali račjimi jetri.