Magyar Magyar

Kékszalag - Modrá stuha - na Balatone: najväčšie európske preteky plachetníc okolo jazera

Modrá stuhaBalatonfüredBalaton

Preteky plachetníc Kékszalag sa zaslúžene stali najvýznamnejším sviatkom Balatonu a jachtárstva: je to jedno z najprestížnejších podujatí na kontinente, s najbohatšou minulosťou.

Preteky plachetníc Kékszalag boli organizované už viac ako 50-krát pre potešenie milovníkov jachtingu - ako najväčšia udalosť Maďarského zväzu jachtingu táto súťaž súčasne predstavuje výzvu pre účastníkov čo sa týka ich vedomostí, vytrvalosti a vôle. Stovky súťažiacich si zmeria svoje schopnosti na „maďarskom mori“ a absolvujú celý okruh Balatonu na trase Balatonfüred-Balatonkenese-Siófok-Keszthely-Balatonfüred.

Prečo modrá? A prečo stuha? Kedy sa bude konať?

Aj keď cieľovú stuhu nepretrhnú lode v pravom slova zmysle, kedysi mohla mať najrýchlejšia plachetnica na mori modrú stuhu na stožiari - odtiaľ pochádza aj názov pretekov. Túto tradíciu priniesol na Balaton v roku 1934 Yacht Club Hungária, ktorý prvýkrát preteky vypísal. Odvtedy sa pravidelne konajú preteky Kékszalag, ktoré teraz organizuje Maďarský zväz jachtingu.

Aj keď s touto udalosťou - takmer od prelomu tisícročia - jachtári počítajú každý rok, dátum nie je presne stanovený: obvykle sa preteky konajú vždy v ten júlový víkend, ktorý je najbližší k splnu Mesiaca. Štart je vo štvrtok o 9:00; a časový limit je 48 hodín, čo znamená, že účastníci majú maximálne toľko času na plavbu okolo jazera.

Trasa Kékszalag

Plachetnice, zúčastňujúce sa pretekov Kékszalag, vychádzajú na veľkú súťaž z prístavu Balatonfüred; odtiaľ smerujú do Siófoku, najväčšieho mesta na južnom brehu, potom cez úžinu Tihanyi-szoros do Keszthelyu na juhozápadnom cípe Balatonu, odkiaľ smerujú na severovýchod, aby sa dostali opäť do Balatonfüredu. Dĺžka súťaže vzdušnou čiarou je 160 kilometrov, čo je samo osebe skvelý výkon - a ten vždy ďalej stupňujú meniace sa poveternostné podmienky: búrka, bezvetrie, dážď, mraky komárov a noc čierna ako uhoľ. Kto sa do toho pustí, musí počítať s tým, že súťaž je spolu so všetkou jej krásou aj veľkou výzvou!

Zaujímavosti o súťaži Kékszalag

Pozbierali sme niekoľko zaujímavých faktov o súťaži Kékszalag. Tu sú zaujímavosti v chronologickom poradí:

Prvé preteky sa konali v roku 1934 - odvtedy sa organizovali každé dva roky až do roku 1942, potom sa kvôli vojne pár rokov nekonali a v roku 1947 boli opäť „oživené“. Od roku 2001 preteky usporiadajú každý rok.

Prvý skutočne pekný výkon je spojený s loďou Nemere II., trasu ňou absolvovali za 10 hodín 40 minút.

Tento rekord držala loď Nemere II. až 57 rokov - v roku 2012 ju však predbehol katamarán vyrobený z high-tech materiálov.

Kékszalag vyhrala dvakrát kormidelníčka - hrdou víťazkou bola v oboch prípadoch Kultsár Istvánné Gordon Evelyn.

V roku 1953 bol počas pretekov taký slabý vietor, že vtedy bol slávnostne vyhlásený „najpomalší víťaz“, ktorý došiel do cieľa za 40 hodín.

V roku 1991 boli víťazi výnimočne až dvaja: vyhrala loď Nemca Helmuta Birkmayera menom Giftwerg, ktorá sa však neplavila predpísanou plavebnou trasou cez úžinu Tihanyi-szoros - ale na jej šťastie to bolo nesprávne uvedené v nemeckej verzii oznámenia o vyhlásení pretekov.

Spolu s lodníkom, ktorý dorazil o 20 minút neskôr, boli obaja vyhlásení za víťazov.
Na jubilejnom 50. ročníku pretekov Kékszalag sa zúčastnilo nie menej ako 681 súťažiacich.

Ako sa môžete prihlásiť na preteky plachetníc Kékszalag?

Ak máte záujem o účasť v súťaži, najdôležitejším kritériom je, že sa môžu zúčastniť iba lode s platným lodným osvedčením (v prípade prenajatých zahraničných lodí sa môže akceptovať aj certifikát o prehliadke, alebo registrácia nahrádzajúca lodné osvedčenie). Štartujúce lode musia byť registrované v Maďarskom zväze jachtingu a musia zodpovedať aj pravidlám súťaže World Sailing. Vždy býva ešte niekoľko ďalších pravidiel, ktoré nájdete na tejto stránke.

Ak sa prihlásite na Kékszalag, prajeme vám dobrú prípravu, super preteky; a ak sa rozhodnete, že budete z brehu sledovať nádherné plachetnice na žiarivo modrom Balatone, prajeme Vám príjemné pozeranie a opaľovanie!